19 aprilie 2024 - Dezbatere cu societatea civilă

Priorități politice în 2024: mecanisme și practici de echitate socială, economică și politică pentru femeile și persoanele queer din România

Dezbatere cu societatea civilă

19 aprilie 2024, ora 15

Facultatea de Științe Politice, strada Spiru Haret nr. 8, sala Negulescu

15:00 - 15:15: Primirea participanților

15:15 - 15:20

Cuvânt de introducere (Ionela Băluță, CPES)

15:20 - 15:40

Prioritățile comunității LGBT în contextul alegerilor locale și europarlamentare (Vlad Viski, MozaiQ)

15:40 - 16:00

Reprezentarea drepturilor femeilor în alegerile locale și europarlamentare (Miruna Pantel, Centrul FILIA)

16:00 - 16:20

Rezultatele preliminare Queer în România (Roxana Marin, MozaiQ)

16:20 - 16:40

Provocări în punerea pe agenda publică a temelor relevante organizațiilor feministe, LGBT (Ionela Băluță, CPES)

16:40- 17:00

Întrebări și răspunsuri, dezbatere

17:00 - 17:15

Concluzii

Pentru înscrierea la eveniment, vă rugăm să trimiteți un mail la una din adresele de mai jos, până cel mai târziu 15 aprilie 2024:

vlad.viski@mozaiqlgbt.ro

madalina.badarau@mozaiqlgbt.ro

Dezbaterea Priorități politice în 2024: mecanisme și practici de echitate socială, economica și politică pentru femeile și persoanele queer din România este organizată de Asociația MozaiQ LGBT și Centrul pentru Politicile Egalității de Șanse (CPES) din cadrul Facultății de Științe Politice Universitatea din București, cu sprijinul Centrului FILIA.

Proiect finanțat de Uniunea Europeană. Conținutul prezentului document reflectă exclusiv poziția oficială a autorilor și este responsabilitatea acestora, în întregime. Comisia Europeană și The Netherlands Helsinki Committee nu își asumă niciun fel de responsabilitate pentru modul în care pot fi folosite informațiile conținute în document.