Seminar de mentorat pentru doctorande / doctoranzi și masterande/masteranzi

26 iunie 2024, 12.00 – 14.00

Centrul pentru politicile egalității de șanse

Facultatea de Științe Politice, Universitatea din București

str. Spiru Haret nr. 8, sala Calypso Botez

Seminarul este organizat în cadrul proiectului de mobilitate în cadrul căruia Cristina Chiva este cercetătoare invitată a CPES. Seminarul este deschis doctorandelor / doctoranzilor și masterandelor /masterandelor care lucrează pe teme legate de politicile anti-gender, feminism și procesele de de-democratizare.

Dr Cristina Chiva este Lector Universitar în Politica Uniunii Europene la Universitatea din Salford Manchester, Marea Britanie. Proiectele sale de cercetare se concentreaza pe reprezentarea de gen in Europa Centrala si de Est. Publicatiile sale recente includ: Gender, Institutions and Political Representation: Reproducing Male Dominance in Europe’s New Democracies (Palgrave Macmillan, 2018), şi ‘Gender and democratic resilience against autocratisation: the case of Romania’s “gender identity” bill’ (European Journal of Politics and Gender, 2023).